Jeżeli chcecie miło spędzić czas i poznać historię Warszawy…

Wybierzcie się na spacer uliczkami Starego Miasta w Warszawie!

Historyczne centrum i najstarsza część miasta, a jednocześnie salon kulturalny stolicy. Założone w XIII wieku jako gród książęcy i osada otoczona murami.
Podczas drugiej wojny światowej zniszczone w 90%. Dzięki doskonałej odbudowie wpisane w 1980 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

Spacer uliczkami Starego i Nowego Miasta pozwala odpocząć od wielkomiejskiego gwaru. Nastrojowe zaułki, skwery i przytulne kawiarenki tworzą niepowtarzalną atmosferę, a dwa historyczne place – Rynek Starego
i Rynek Nowego Miasta – w sezonie letnim stają się sceną dla występów muzycznych i teatralnych oraz galerią pod gołym niebem.

Na Starym Mieście codziennie możecie zobaczyć występy uliczne różnego rodzaju artystów: kuglarzy, grajków, aktorów, mimów, klaunów, gitarzystów, skrzypków, wiolonczelistów   , trębaczy, saksofonistów, flecistów, bębniarzy, perkusistów, kataryniarzy, grzechotników, akordeonistów, tancerzy, żonglerów, iluzjonistów itd..

Stare Miasto to także miejsce gdzie można dobrze zjeść, wypić kawę lub po prostu pójść na gofra, piwo i rurkę z kremem 😛

Warto również posłuchać legendy, które wiążą sie z historią Starego Miasta.

Gwarantujemy że bardzo miło spędzicie tam czas!

Stare Miasto was zaskoczy 😀

Chcielibyśmy jak najbardziej ułatwić wam zwiedzanie tego malowniczego miejsca dlatego zrobiliśmy plan miejsc, które na pewno warto zobaczyć:

  • Zamek Królewski – (ul. Zamkowy 4) -w XV wieku był rezydencją książąt mazowieckich.
    Z chwilą przeniesienia stolicy z Krakowa, stał się siedzibą króla oraz władz. Dziś charakterystyczna bryła Zamku z wieżą zegarową (z której codziennie o godz. 11.15 odgrywany jest hejnał) otwiera drogę na Starówkę.
  • Kolumna króla Zygmunta III Wazynajstarszy i najwyższy świecki pomnik w Warszawie wzniesiony w 1644 roku na cześć Zygmunta III Wazy. Pomnik ma 22 metry wysokości, a postać króla mierzy 275 centymetrów.
  • Rynek Starego Miasta – jeden z najbardziej malowniczych zakątków miasta był niegdyś głównym placem Warszawy – organizowano tutaj uroczystości, jarmarki a także wykonywano wyroki na skazańcach. Od czasu założenia miasta ma tę samą formę.

Z tym miejscem związana jest legenda o Bazyliszku. Chcąc jej posłuchać kliknij tutaj

  • Pomnik Warszawskiej Syrenki – syrena to symbol Warszawy, od początku XX wieku znajduje się w herbie miasta.Pomnik Syrenki stoi w samym centrum Rynku Starego Miasta. Jest otoczony fontanną, przy której można ochłodzić się w gorące dni.

Z tym miejscem związana jest legenda o Warszawskiej Syrence. Chcąc jej posłuchać kliknij tutaj

  • Muzeum Historyczne m.st. Warszawy (Rynek Starego Miasta 28/42) – muzeum mieści się w kilkunastu odbudowanych po wojnie kamienicach i obejmuje trzy dziedzińce.
    W muzealnym kinie można obejrzeć dokumentalny film o Warszawie 1939-1945, prezentowany od wtorku do soboty o godz. 12.00 (w jęz. angielskim; na życzenie dostępne wersje: polska, hiszpańska, francuska, niemiecka).
  • Barbakan i mury obronne – pozostałości murów obronnych Warszawy, wzniesionych w 1548 roku przez Jana Baptystę Wenecjanina. W Barbakanie
    (w przejściu za Starego na Nowe Miasto) można obejrzeć ekspozycję ilustrującą historię fortyfikacji miejskich, z modelami wież i murów oraz wyjaśniającą dlaczego warszawska Starówka jest pomnikiem dziedzictwa kulturalnego UNESCO.
  • Pomnik Małego Powstańca – wzruszająca rzeźba kilkuletniego chłopca w zbyt dużym hełmie, upamiętniająca bohaterskie dzieci walczące z okupantem podczas powstania warszawskiego.
  • Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie (ul. Freta 16) – usytuowane w XVIII-wiecznej kamienicy mieszczańskiej, w której urodziła się Maria Skłodowska-Curie. Mieści ekspozycję poświęconą życiu i działalności wybitnej uczonej, dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla (w dziedzinie fizyki i chemii).
  • Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny (ul. Przyrynek 2) – jeden z najstarszych kościołów warszawskich zbudowany na początku XV wieku. Według tradycji stoi na miejscu pogańskiej świątyni. Jego gotycka sylwetka wraz z dzwonnicą jest jedną z najbardziej charakterystycznych budowli nad Wisłą. Był świątynią rybaków.
    Obok kościoła znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę Wisły oraz prawobrzeżnej Warszawy.
  • Pałac Sapiehów (ul. Zakroczymska 6) – zbudowany w pierwszej połowie XVIII wieku w stylu późnobarokowym, przebudowany na koszary Sapieżyńskie na początku XIX wieku.
  • Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Patronki Warszawy (ul. Świętojańska 10) – zbudowany w stylu późno-renesansowym, w latach 1609-1629 z fundacji króla Zygmunta III Wazy. We wczesnobarokowym ołtarzu znajduje się obraz słynący łaskami Matki Bożej Łaskawej.
  • Bazylika Archikatedralna pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela(ul. Świętojańska 8) – została wzniesiona w obecnym kształcie (wcześniej była tutaj drewniana kaplica) w XIV wieku jako kościół parafialny i stopniowo nabierała coraz większego znaczenia, aż stała się najważniejszym kościołem Rzeczypospolitej. Odbywały się tu śluby, koronacje i pogrzeby królewskie.

W Bazylice znajduje się grób prymasa Stefana Wyszyńskiego, a w jej kryptach grobowce książąt mazowieckich, arcybiskupów warszawskich, ostatniego króla Polski – Stanisława Augusta Poniatowskiego, prezydenta Polski Gabriela Narutowicza oraz pisarza-noblisty Henryka Sienkiewicza.

W okresie letnim w Archikatedrze odbywają się koncerty organowe.